Få vejledning inden dit køb og modtag tilbud.
Ring 30656804 eller send en mail
NZ25YKE-1 er den nye 2023 model i NZ serien af varmepumper fra Panasonic. Med endnu bedre ydeevne og lavere energiforbrug.
Med Panasonics nanoe X teknologi får du et bedre indeklima. Varmepumpen renser luften og vil neutralisere bakterier, vira og lugte i rummet.
Varmepumpen har indbygget wifi og kan kontrolleres via stemmestyring.
Varme:
Panasonic NZ25YKE-1 kan indstilles i temperaturen 16 til 30 grader.
Ved indendørstemperaturen 16 grader er du over dugpunktet.
Du undgår herved fugt i din bolig.
Varmepumpen har trinløs sommerhus funktion 8-15 grader celsius
Aircondition:
16 til 30 grader. Du bestemmer selv hvilken temperatur du ønsker om
sommeren på din arbejdsplads eller i privatboligen / sommerhuset.
Affugtning:
Kan sættes til at affugte 36 liter i døgnet
Blæsefunktion:
Få varmen fra brændeovnen rigtig fordelt.
Aktiver fjernbetjeningen til blæsefunktion, og du fornemmer straks en behagelig fordeling af brændeovnens kompakte varme.
Filter:
Få renset luften. med Panasonic NZ25YKE-1 får du mere end varme og behagelig aircondition på din arbejdsplads, sommerhus eller privatbolig.
Filteret er med til at gøre indeklimaet perfekt, da det fanger støv,
røg og andre partikler i luften.
WiFi
Panasonic NZ25YKE-1 benytter Panasonic Comfort Cloud.
kræver(2,4 GHz)
| Mærke | Panasonic |
| Model | NZ25YKE |
| Udendørsenhed | CU-NZ25YKE |
| Indendørsenhed | CS-NZ25YKE-1 |
| Energiklasse A=(lavt forbrug) G=(Højt forbrug) Køling | A++ |
| Energiforbrug/år, kWh ved køling | 109 |
| Kølekapacitet nominel | 2500 W |
| SEER | 8,0 |
| Type af klimaanlæg | Køling/Opvarmning |
| Køle/varme metode | Luft til luft |
| Varmekapacitet nominel | 3400 W |
| Energiklasse A=(lavt forbrug) G=(Højt forbrug) Varme | A++ |
| Nanoe X genEnergiforbrug/år, kWh ved varme | Mark 2 |
| Lydniveau ude-del | 48 dB A |
| Lydtryksniveau varmedrift | 19 / 27 / 42 dB (A) |
| Lydtryksniveau køledrift | 21 / 25 / 39 dB (A) |
| Kølekapacitet min/max | 850~3000 W |
| Varmekapacitet min/max | 850~6500 W |
| SCOP | 5,0 |
| Affugtnings kapacitet pr. døgn | 36 L |
| Mål inde-del (b / h / d) | 870 x 295 x 229 mm |
| Mål ude-del (b / h / d) | 824 x 622 x 299 mm |
| Vægt inde-del | 10 kg. |
| Vægt udedel | 34 kg. |
| Kølemiddel | R32 / 820 gr. |
| El-tilslutning | 220 - 240 V / 50 Hz |
| Sikring | 10 Amp |
| Fjernbetjening | Ja |
| Timer | Ja |
| Sommerhus funktion | 8º - 15º |
| WiFi | Ja |
| Varmetråd | Ja |